Зубна щітка і зубна нитка: як правильно чистити зуби?
Гігієна ротової порожнини — обов’язковий комплекс процедур, який запобігає розвитку карієсу, захворювань ясен. На них потрібно максимум 5 хвилин вранці і стільки ж часу ввечері.
Але, як показує практика стоматологів, багато пацієнтів нехтують рекомендаціями лікарів, не дотримуються правил гігієни ротової порожнини, не вміють користуватися зубною щіткою і ниткою. Тому лікарі клініки StudioDent підготували невеличкий гайд щодо засобів для догляду за зубами і яснами.
Зубна щітка та її види
Зубна щітка — основний інструмент гігієни порожнини рота, призначений для чищення зубів і ясен. Складається з ручки і рядів щетинок з різних матеріалів, таких як нейлон або натуральні волокна. Зубна щітка використовується для видалення нальоту, харчових залишків і бактерій з поверхні зубів.
Зубні щітки розрізняються за матеріалами, з яких виготовлені щетинки, формою і розміром ручки, особливостями конструкції. Їх класифікація з поясненнями лікарів клініки StudioDent представлена в таблиці.
Класифікаційна ознака | Коментарі |
За матеріалом щетинок |
|
За формою і розміром ручки |
|
За особливостями конструкції |
|
За віковими категоріями |
|
Спеціалізовані щітки
|
|
Вибір зубної щітки залежить від уподобань людини, стану її зубів і рекомендацій стоматолога.
Як користуватися
На першому етапі виберіть зубну щітку з м’якими або середньої жорсткості щетинками. Це допоможе уникнути пошкоджень емалі та ясен.
Алгоритм для пацієнта:
- Нанесіть на щітку достатню кількість зубної пасти.
- Тримайте щітку під кутом близько 45 градусів до поверхні зубів і ясен.
- Використовуйте короткі, м’які рухи для чищення кожного зуба. Обробіть зовнішні, внутрішні та жувальні поверхні різців, іклів і премолярів. Будьте обережні під час чищення — не пошкодьте ясна. Не забувайте чистити язик. Після чого потрібно прополоскати рот.
Чистіть зуби двічі на день — вранці після сніданку та ввечері перед сном. Якщо є можливість, то виконуйте гігієнічні процедури після кожного прийому їжі.
Міняти зубну щітку потрібно кожні 3-4 місяці. Можна раніше — у разі сильного стирання щетини, після професійного чищення та після будь-якого вірусного або бактеріального захворювання носоглотки.
Зубна нитка (флос)
Зубна нитка — м’який, тонкий матеріал, що використовується для очищення простору між зубами. Вона допомагає видаляти харчові залишки та наліт, які можуть накопичуватися в міжзубних проміжках.
Флос виготовляють із різних матеріалів. Але нейлонова зубна нитка — найчастіший вибір через міцність та ефективність у видаленні нальоту й частинок їжі між зубами.
Як правильно користуватися флосом:
- Вам знадобиться шматок нитки довжиною 45-50 см. Намотайте його на вказівні пальці. Один кінець нитки закріпіть на одному пальці, а другий кінець — на іншому пальці. Проміжок між ними має становити 2-3 см.
- Акуратно поступальними рухами вставте зубну нитку між зубами. При цьому стежте, щоб вона не травмувала ясна. Не натягуйте сильно нитку — вона має проходити вільно.
- Рухайте зубну нитку вгору та вниз. Це дає змогу повністю очистити бічні поверхні різців, іклів і премолярів, видалити наліт і харчові залишки. Після очищення одного зуба намотайте чисту нитку на пальці та продовжуйте гігієнічні процедури. Після чого обполосніть рот водою.
Гігієнічні процедури проводяться щодня. Крім зубної щітки та нитки рекомендується використовувати іригатори, спеціальні йоржики. Особливо це важливо для пацієнтів з незнімними стоматологічними конструкціями в ротовій порожнині.
Як вибрати флос і зубну щітку
Вибір зубної нитки залежить від ваших уподобань та особливостей порожнини рота. На що звернути увагу:
- тип матеріалу — найбільш популярним і недорогим є нейлон;
- товщина нитки, так яка зручна для вашого використання;
- додаткові функції — нитка покрита фтором для посиленого захисту зубів від карієсу. Але обговоріть цей момент зі стоматологом, можливо, ваш регіон не є дефіцитним за фтором. Його надлишок також небезпечний, як і нестача.
Якщо у вас є особливості будови щелепно-лицьової системи, захворювання ясен, то обговоріть вибір зубної нитки зі стоматологом або гігієністом. Вони порекомендують гігієнічний засіб з огляду на особливості лицьового скелета, щелеп, загального анамнезу.
До вибору зубної щітки потрібно підійти ще більш відповідально. Рекомендації стоматологів:
- Вибирайте зубну щітку з м’якими або середніми щетинками. Занадто жорсткі можуть пошкодити ясна та емаль зубів.
- Головка щітки має бути досить маленькою, щоб легко досягати всіх ділянок порожнини рота.
- Ручка має бути зручною для захоплення та управління процесом чищення зубів. Деякі щітки мають ергономічні ручки або гумове покриття для попередження ковзання під час процедури.
- Якщо обираєте щітку для дитини, переконайтеся, що вона призначена для її вікової групи та має м’які щетинки.
- Електрична або звичайна — перші ефективніші у видаленні нальоту і знижують навантаження на руку під час чищення, другі значно дешевші. Електричні щітки корисні для пацієнтів зі слабкістю рук різного генезу, дають змогу якісно очистити зуби без зайвих рухів.
Пам’ятайте! Регулярна заміна щітки і правильна техніка чищення зубів — це ключові аспекти підтримки здоров’я порожнини рота.