Знімний ритейнер (капа)
Капа — це знімний силіконовий чи пластмасовий чохол, який одягається на зубний ряд. Така конструкція зазвичай практично непомітна у роті.
Капа виготовляється так само, як і зубні протези — знімаються зліпки із зубів, створюється 3D-модель і далі капа виконується з акрилу або силікону. Іноді створюється серія кап, за допомогою яких поступово можна досягти потрібного результату. Кожна кап розрахована на проміжне вирівнювання. Капа — це конструкція, що знімається, тому установки в стоматологічному кабінеті не вимагає.
Для чого потрібна капа
- Для виправлення неправильного прикусу.
- Для закріплення результату після носіння брекетів.
- Для усунення невеликих дефектів зубів.
- При бруксизмі, коли вночі людина скрипить зубами і це призводить до кришення зубів і подальшого їх випадання, карієсу.
- Для відбілювання.
- Для усунення скупченості зубів або усунення широких міжзубних щілин.
- При алергії на метал, якщо показано носіння брекетів.
Є два види кап — нічні та денні. Капи діють повільно та поступово, тому потрібно носити капу не менше 21 години на добу.
Нічні капи
Ви спите — вона працює. Показання для нічних кап:
- Вночі капа допомагає при бруксизмі — дуже поширеному явищі, яке супроводжується неприємним скреготом зубів. Відбувається це несвідомо через стискання щелепи та скорочення жувальних м’язів. Людина, яка страждає на бруксизм, часто не знає про це, а дізнається вже тоді, коли помічає стирання емалі.
Важливо розуміти, що застосування ортодонтичного виробу — це лише допоміжний інструмент, а не вирішення проблеми. Щоб позбавитися бруксизму, необхідно вирішити психологічні конфлікти і зняти невроз. - Після зняття брекетів для закріплення результату потрібно підтримувати правильне положення зубів. Для цього ортодонтом призначається капа на зуби проти ночі. Багато фахівців дотримуються думки, що під час ретенційного періоду знімні ортодонтичні конструкції допомагають тому, щоб зуби не повернулися до свого колишнього стану.
Крихкість емалі призводить не тільки до естетичних неприємностей із зубами, а й до серйозніших проблем. - Сьогодні лікарі все частіше призначають нічні капи для зубів із ремінералізуючими складами. Завдяки такій простій процедурі, посмішка буде гарною, а емаль — міцною. Для носіння нічної капи в домашніх умовах не потрібні якісь особливі навички — кожен впорається з цим завданням. Достатньо нанести на виріб гель і просто його надіти. Надлишки гелю видаляються серветкою. Як правило, курс такого лікування триває 14 днів.
Переваги кап
- Непомітність.
- Зручність носіння та швидке звикання.
- Хороша адаптація до конструкції слизової не викликає дефектів мови навіть у період звикання (3-4 дні).
- Можливість одночасного відбілювання зубів або профілактики карієсу. Однак при цьому саму капу виготовляють лише під здорові зуби чи після основних етапів лікування.
- Необхідність знімати на час їжі не ускладнює їжу.
Догляд за капою
Капи дуже невибагливі у догляді, адже вони знімаються на час їди. Але чистити їх треба щодня. Капу достатньо промити під прохолодною проточною водою, проте після ночі через пластикові чохли у роті може бути неприємний присмак, тому додатково можна почистити капу зубною щіткою. Для цього краще використовувати стару щітку з м’якою щетиною, яка не подряпає поверхню.
Капу потрібно чистити всередині та зовні. Для того, щоб прибрати неприємний присмак від бактерій, що накопичуються всередині, можна використовувати зубну пасту під час чищення капи.
Іноді всередині капи збирається білий наліт. У такому випадку стоматологи радять потримати конструкцію в спеціальному розчині, що очищає, після чого почистити і промити капу під водою.
Зберігається капа у спеціальному футлярі з отворами для кращої вентиляції.