м. Бориспіль, вул. Київський Шлях 71а, БЦ "Гранат"
Пн-Сб 9:00-20:00
Нд 9:00-16:00

Знеболювання в стоматології: види анестетиків та їхня безпека

анестезія

Лікування без болю – це сучасний стандарт у стоматології. Використання анестетиків розв’язує 2 проблеми: пацієнт не має болісних відчуттів, знижується рівень стресу, а отже він активно співпрацює з лікарем. Стоматолог же максимально зосереджений на наданні медичної допомоги.

Знеболювання проводять за наявності показань, і метод введення препарату обирає лікар, виходячи з діагнозу, стану і віку пацієнта. Про види анестетиків, їхню безпеку в стоматології розповідають лікарі клініки StudioDent.

Показання до застосування знеболювальних препаратів у стоматології

Анестетики – лікарські препарати з різною фармакодинамікою, їх застосування дає змогу унеможливити болісні відчуття пацієнта. Показання до використання в стоматології:

  • лікування карієсу та його ускладнень;
  • будь-які хірургічні втручання на зубах, яснах, кісткових структурах;
  • ортопедичні маніпуляції – під час підготовки до встановлення коронок, вінірів, протезів, якщо вони можуть спричинити травми слизової;
  • ортодонтичне лікування;
  • лікування пародонту, ясен – закритий кюретаж, клаптеві операції;
  • травми зубів і щелепи.

Крім того, показанням до використання медикаментозної седації є дентофобія, лікування дітей дошкільного віку, необхідність провести велике втручання за одну процедуру.

Види знеболювання в стоматологічній практиці

У стоматології застосовуються різні види анестезії. Вибір препарату залежить від характеру втручання, стану пацієнта та індивідуальної чутливості.

Місцеве знеболювання

Використовується для знеболювання певної ділянки ротової порожнини. Зазвичай це 1-2 сусідні зуби.

Вид анестезіїКоментарі лікарів StudioDent
ІнфільтраційнаАнестетик вводиться під слизову оболонку поруч з зубом, який лікують.

Застосовується переважно у верхній щелепі (через пористу кісткову тканину).

ПровідниковаАнестезія великих нервових стовбурів (нижнього альвеолярного нерва). Частіше застосовується для нижньої щелепи, обов’язково під час видалення зубів мудрості.
ІнтралігаментарнаВведення анестетика в періодонтальну зв’язку. Використовується під час лікування окремих зубів у дітей. Вважається допоміжною технологією.
ІнтраосеознаАнестетик вводиться безпосередньо в губчасту речовину кістки. Швидке і глибше знеболювання, ефективно блокує нервові закінчення.
ВнутрішньопульпарнаПрепарат вводять безпосередньо в пульпарну камеру під час лікування пульпіту. Також є допоміжним методом знеболення.
АплікаційнаНанесення анестетика на слизову у вигляді гелю або спрею. Використовується перед ін’єкцією або при видаленні молочних зубів.

Медикаментозна седація

Проміжний варіант між місцевою і загальною анестезією. Пацієнт розслаблений, але може реагувати на команди. Показана в разі страху стоматолога, необхідності великого втручання в ротовій порожнині, алергії на препарати для місцевої анестезії.

У переважній більшості випадків використовується інгаляційна анестезія, але може застосовуватися пероральна і внутрішньовенна.

Лікування з використання медикаментозної седації проводиться тільки планово. Пацієнт попередньо проходить обстеження, під час процедури обов’язково присутній анестезіолог.

Загальна анестезія (наркоз)

Застосовується під час планових складних операцій, великих втручань, а також у разі дентофобії (страх перед стоматологом), особливо у дітей.

Анестетики в сучасній стоматології

У стоматології для знеболювання застосовують різні препарати, залежно від методу анестезії та клінічної ситуації. Сучасні анестетики:

Місцевої дії – Ультракаїн, Септанест, Артикаїн, Лідокаїн, Скандонест, Бупівакаїн (використовується тільки в хірургічній стоматології), гелі з лідокаїном для аплікаційної анестезії.

Препарати для седації та наркозу – закис азоту для інгаляційного введення, Діазепам, Пропофол, Мідазолам (для внутрішньовенного введення).

Звертаємо увагу! Бажано перед лікуванням провести алергопроби на популярні анестетики, які застосовуються в стоматологічній практиці. Для дітей і підлітків – це обов’язкова процедура. Результати алергопроб зберігаються в картці, вони дійсні протягом усього життя пацієнта.

Безпека препаратів для анестезії

Сучасні амідні анестетики (артикаїн, мепівакаїн) мають високу ефективність і меншу токсичність порівняно зі складними ефірами (на кшталт новокаїну, який практично не використовується через ризик алергій).

Під час розрахунку дози враховується вік, вага пацієнта, його супутні захворювання, можливі протипоказання. До останніх належать:

  • алергія на анестетик (особливо у дітей та алергіків);
  • серцево-судинні захворювання (аритмії, гіпертонія, ІХС);
  • печінкова або ниркова недостатність – порушується виведення анестетика;
  • вагітність і лактація – дозволені не всі препарати.

Звертаємо увагу! Перед лікуванням зубів, інших захворювань ротової порожнини розкажіть чесно лікареві про наявність можливих протипоказань, хронічних патологій, статусі (вагітність або лактація), минулий досвід використання анестетиків. Стоматолог підбере безпечний знеболювальний препарат.

Лікування зубів зі знеболенням у клініці StudioDent

Обов’язкова вимога до сучасного стоматологічного лікування – пацієнт не повинен страждати. Тому в клініці ми застосовуємо сучасні та безпечні знеболювальні препарати. Під час вибору анестетика враховуються вид процедури, вік пацієнта, наявність хронічних захворювань. В асортименті клініки різні знеболювальні засоби для місцевого наркозу та медикаментозної седації.

Часті запитання

Чи буде боляче під час уколу анестезії?

Ні, якщо використовується аплікаційна анестезія (гель/спрей до уколу) і правильна техніка. Введення препарату відчувається як легкий укол або тиск.

Скільки діє анестезія?

У середньому 1,5-3 години. Залежить від препарату і дозування.

Чи можна їсти після анестезії?

Рекомендується почекати, поки мине оніміння (зазвичай 1,5-2 години), щоб уникнути прикушування язика або щоки.

Чи можна не робити анестезію?

Можна, але не рекомендується, якщо є ризик болю. Навіть при “поверхневій” роботі може бути дискомфорт. Краще попередити біль, ніж терпіти.