м. Бориспіль, вул. Київський Шлях 71а, БЦ "Гранат"
Пн-Сб 9:00-20:00
Нд 9:00-16:00

Як часто потрібно міняти зубну щітку

заміна зубної щітки

Своєчасна заміна зубної щітки — важлива складова ефективної гігієни порожнини рота. Згодом щетина втрачає пружність, деформується і перестає якісно очищати зуби та міжзубні проміжки. На її поверхні накопичується патогенна флора, що підвищує ризик розвитку запальних захворювань ясен, рецидиву після перенесених інфекцій. Саме тому стоматологи клініки StudioDent рекомендують регулярно міняти зубну щітку, навіть якщо зовні вона здається придатною до використання.

Планова заміна

Планова заміна зубної щітки проводиться кожні 3 місяці.

Звертаємо увагу, що якісно прибрати всю патогенну флору на щетинках неможливо. Вона не видаляється за допомогою окропу, рідких антисептиків. Обробка в сухожарі придушить бактеріальних і вірусних агентів, але на виході ви отримаєте шматок спеченого пластику. Тому просто купіть нову щітку.

Позапланова заміна

Існує низка ситуацій, коли зубну щітку потрібно міняти частіше, ніж кожні 3 місяці.

Причини для позапланової заміниКоментарі лікарів StudioDent
Якщо щетина розпушилася або деформуваласяНавіть якщо минуло менше 3 місяців. Така щітка не очищає, а дряпає емаль і ясна.
Після хворобиПісля ГРВІ, грипу, ангіни, COVID, щоб уникнути рецидиву захворювання.
Якщо щітка погано просихаєВолога щетина – рай для мікробів і грибків. Якщо зберігаєте щітку в закритому контейнері, то міняти потрібно частіше.
Для дітей – ще частішеДитячі щітки швидше зношуються і брудняться. Крім того, діти часто гризуть щетину (це нормальний процес). Тому малюкам змінюють щітку раз на 1-2 місяці. Частота заміни у підлітків, як і у дорослих, проводиться кожні 3 місяці.
Після стоматологічного лікуванняКарієс, пульпіт, будь-які гнійні процеси, видалення зуба, терапія захворювань пародонту і ясен, професійна чистка. Закінчилося лікування – поміняйте зубну щітку.

Якщо не пам’ятаєте, коли востаннє купували зубну щітку, то відправте її на смітник і сходіть в аптеку або магазин побутової хімії. Після чого зробіть собі нагадування в телефоні. Крім того, виробники пропонують зубні щітки з індикацією. Щойно колір змінився, то девайс підлягає заміні.

Як часто потрібно міняти головку електричної зубної щітки

Головку електричної зубної щітки рекомендується міняти так само, як і звичайний ручний девайс – кожні 3 місяці. Це стандарт, на який орієнтуються стоматологи та виробники щіток (Oral-B, Philips Sonicare).

Позапланову заміну проводять у таких випадках:

  • щетина змінила форму;
  • змінився її колір – деякі виробники встановлюють індикацію;
  • після будь-якого перенесеного захворювання;
  • з’явився неприємний запах або наліт;
  • використовується насадка з особливими функціями – для чутливих зубів, відбілювання – щетинки, як правило, м’які і швидко втрачають форму.

Правила догляду за зубною щіткою

Правильний догляд за зубною щіткою допомагає зберегти її гігієнічність і ефективність, запобігає розмноженню бактерій. Рекомендації стоматологів клініки StudioDent:

  1. Добре промивайте щітку після кожного чищення зубів – ретельно змивайте залишки пасти і нальоту під теплою проточною водою. За необхідності потріть щетину пальцями, щоб видалити все зайве.
  2. Зберігайте щітку у вертикальному положенні, щетиною догори – це дозволяє залишкам води спокійно стікати, а девайсу висихати.
  3. Забезпечте щітці доступ повітря – у закритому футлярі створюється вологе середовище, що сприяє росту бактерій і грибків. Закритий кейс використовуйте тільки для перевезення девайса, у подорожах.
  4. Періодично дезінфікуйте щітку – можна періодично замочувати девайс у розчині хлоргексидину (витримка до 10 хвилин). Але постійно це робити не варто.
  5. Не кладіть щітки “разом щетинками” – девайси родичів не повинні стикатися, не варто ділитися мікрофлорою з партнером або дитиною.
  6. Не забувайте чистити ручку щітки, особливо біля основи щетини. Якщо використовуєте електричний девайс, то регулярно протирайте корпус і зарядну базу від нальоту та вологи.

Звертаємо увагу! Не діліться щіткою з іншими, навіть близькими родичами. У кожної людини своя мікрофлора, і обмін бактеріальною масою може призвести до проблем із яснами або слизовою оболонкою.

Як вибрати нову зубну щітку

Найкращий варіант – отримати консультацію стоматолога. Загальні рекомендації:

  1. Зверніть увагу на жорсткість щетини. М’яка – для дітей, у разі підвищеної чутливості емалі, проблем із яснами. Середня – універсальний варіант для переважної більшості людей. Жорстка – тільки за наявності щільного зубного нальоту і за узгодженням з лікарем.
  2. Розмір і форма головки – невелика добре підходить для очищення зубів у важких місцях, зубів мудрості. Краї щетини мають бути заокругленими, у цьому разі ризик пошкодження ясен відсутній.
  3. Матеріал щетини – найпоширенішим, найбезпечнішим і найпружнішим матеріалом є нейлон. Натуральна щетина швидко накопичує патогенну флору, її важко очищати.
  4. Ручна чи електрична – на ваш вибір. Але електрична краще очищає зуби з брекетами, іншими ортодонтичними конструкціями.
  5. Наявність додаткових функцій – щітка для язика, індикація, додаткові насадки – тут вже вирішуйте самостійно.

Зубна щітка – простий і ефективний девайс. Його правильне використання істотно заощадить вам кошти, оскільки дотримання правил гігієни гарантує здоров’я ротової порожнини. Але який би не був якісний девайс, відвідуйте стоматолога кожні 6 місяців.

Часті запитання

Як часто потрібно міняти зубну щітку?

Зубну щітку потрібно міняти кожні 3 місяці або раніше, якщо щетина сильно зносилася або щітка була використана під час хвороби.

Який тип зубної щітки кращий – електрична чи звичайна?

Електрична щітка ефективно очищає зуби за менший час. Звичайна також хороша за правильної техніки чищення.

Чи можна використовувати щітку з натуральною щетиною?

Не рекомендується, оскільки натуральна щетина накопичує вологу і мікробів, що підвищує ризик виникнення бактеріальних інфекцій. Краще вибирати щітки з нейлоновими щетинками.

Чи потрібно вибирати щітку з антибактеріальним покриттям?

Це не обов’язково, оскільки важливіше правильне зберігання і регулярна заміна щітки.