м. Бориспіль, вул. Київський Шлях 71а, БЦ "Гранат"
Пн-Сб 9:00-20:00
Нд 9:00-16:00

Самолігуючі брекети Ormco Damon Q

Самолігруюча брекет-система Damon Q, розроблена американським ортодонтом Дуайтом Даймоном, виробляється компанією Ormco з 2004 року. Мініатюрна конструкція ефективно застосовує слабкі сили для переміщення зубів. Ефект досягається за рахунок зниження сили тертя дротяної дуги. На відміну від лігатурних моделей при використанні брекетів Даймон Q дуга вільно ковзає в пазах, здійснюючи м’якший вплив на зуби. Її утримують не лігатури, а спеціально розроблені замки SpinTek™, конструкція яких дозволяє швидко відкривати та закривати кришку. Заміна дуги відбувається значно швидше, ніж при застосуванні класичних систем корекції прикусу.

Коли рекомендовано застосування

Поява в ортодонтичній практиці самолігуючих моделей відкрила нову сторінку в лікуванні зубощелепних аномалій. Брекет-систему Даймон Q можна назвати універсальною: вона знаходить застосування при усуненні проблем неправильного прикусу та при вирівнюванні зубного ряду. Використання виправдане навіть у найскладніших випадках за сильної скупченості, коли застосування альтернативних конструкцій вимагає обов’язкового видалення деяких зубів.

Установка брекетів Damon Q може бути рекомендована у таких випадках:

 • виправлення дистального та мезіального прикусу;
 • неправильне положення окремого зуба чи групи зубів (дистопія);
 • усунення щілин у зубному ряду;
 • надлишковий розвиток однієї щелепи по відношенню до іншої;
 • підготовка до протезування.

Особливості впливу на тканину періодонту

Дуга не фіксується жорстко і може вільно ковзати в пазах, а також кришка брекета не чинить активного тиску на дугу – саме тому систему називають пасивною. Забезпечується плавна корекція прикусу, прикладаються різні зусилля на різних ділянках конструкції. Відбувається самолігування – процес природніший, ніж у випадку, коли задіяні лігатури. Кровопостачання тканин періодонту практично не порушується, пацієнт зазнає меншого дискомфорту, ніж при застосуванні апаратів традиційного типу.

Основні відмінності та переваги

 • Естетика. Хоча технологія Дуайта Даймона відноситься до розряду вестибулярних (розташовується із зовнішнього боку), за рахунок малого розміру брекети візуально менш помітні, ніж при встановленні багатьох інших лігатурних систем. Мініатюрні замки SpinTek™ виглядають більш естетично ніж гумки або лігатури з дроту.
 • Зручність та швидкість. Спосіб фіксації дуги Даймон Q, брекетах нового типу, дає можливість ортодонту швидко відкривати замок – як спеціальним, так і підручним інструментом. Кришка зсувається вниз, що унеможливлює випадкове захлопування в процесі заміни. Скошений край дозволяє легко вставляти дугу в паз. Час, який відвідувач клініки проводить у стоматологічному кріслі, значно скорочується.
 • Надійність. Замки виготовлені зі сплаву нікелю та титану з додаванням міді (Copper Ni-Ti) – матеріалу підвищеної зносостійкості. Для багатьох апаратів минулого покоління проблемою при зміні дуг був зубний наліт, що утворився, в механізмі SpinTek™ ні наліт, ні зубний камінь не впливають на швидкість відкриття кришки.
 • Додаткові функції. Допоміжні пази, передбачені в конструкції, розширюють клінічний функціонал – на той випадок, якщо ортодонту потрібні додаткові пристрої. У спеціаліста у складних клінічних випадках (дистопія іклів, заблоковані бічні різці та ін.) є можливість встановлення знімних гачків, часткових дуг, мікроімплантів.

Зручність для лікаря, комфорт для пацієнта

Для зручності ортодонта та швидкості встановлення у брекетах Даймон Кью передбачені знімні позиційні напрямні. Правильне позиціонування забезпечується ромбоподібною формою, а також вигравіруваною вертикальною лінією на основі. Кодування кольору напрямних елементів відповідає наступним значенням торка: низький – зелений колір; стандартний – синій; високий – червоний. Щоб відкрити SpinTek™, потрібно докласти мінімального зусилля, тиск при цьому здійснюється лише на брекет, а не на зуб, навіть за наявності зубних відкладень.

Наукові дослідження, що доводять ефективність використання

Результати дослідження, проведеного науковцями Школи стоматології Університету Темпл (Філадельфія, США) показали, що застосування самолігуючих моделей суттєво скорочує загальний час лікування та потребує значно меншої кількості відвідувань лікаря, ніж при встановленні лігатурних моделей.

Доктор Дерік Тагава, клініка якого використовує апарати даного типу з 1997 року, у своєму дослідженні ефективності самолігуючих систем зробив висновок, що відносно висока ціна Damon (Q, Clear, 3MX) повністю компенсується значним підвищенням продуктивності та зниженням частоти застосування допоміжних ортодонтичних пристроїв, які часто потрібні під час роботи з традиційними конструкціями. На думку Д. Тагави, використання безлігатурних апаратів рентабельне для стоматологічної клініки: у середньому терапія скорочується на 7 місяців і потребує меншої кількості прийомів.

Переваги для пацієнта

 • дискомфорт на початкових стадіях (больові відчуття, подразнення слизової оболонки рота) зводиться до мінімуму;
 • час лікування може скоротитися на 15-25%;
 • зменшується ймовірність видалення;
 • кількість прийомів може скоротитися в 2-3 рази та доходити до 1 відвідування в 1,5-2 місяці;
 • можливість індивідуально підібрати брекети Damon Q згідно з «прописом», виходячи зі значень торка, закладених у брекети.