м. Бориспіль, вул. Київський Шлях 71а, БЦ "Гранат"
Пн-Сб 9:00-20:00
Нд 9:00-16:00

Профілактика карієсу — ключ до здоров’я зубів

Профілактика карієсу — ключ до здоров'я зубів

Карієс — це найпоширеніше в людській популяції захворювання. До 90% пацієнтів звертаються до стоматологічних клінік саме зі скаргами на біль у зубі, наявність порожнини. Лікування залежить від виду карієсу — поверхневий, середній або глибокий. Але в будь-якому разі це передбачає встановлення пломби, в рідкісних випадках вдається обійтися ремінералізацією.

Зубна емаль не відновлюється, тому профілактика карієсу — це основний метод попередити розвиток захворювання, усунути чинники, що сприяють розмноженню карієсогенних бактерій. На що потрібно звернути увагу, як зменшити ймовірність розвитку захворювання розповідають лікарі клініки StudioDent.

Причини появи карієсу

Умовно-патогенна флора (зокрема й карієсогенні бактерії) присутні в ротовій порожнині кожної людини. Основне завдання — не створювати їм умови для розмноження і руйнування емалі.

Основними причинами розвитку карієсу вважаються надлишок вуглеводів у їжі. Вони починають розщеплюватися вже в ротовій порожнині, утворюються моносахариди — глюкоза, фруктоза, яка є їжею для патогенної флори. Крім того, за надлишку цукрів змінюється кислотність ротової порожнини, підвищується ймовірність розм’якшення емалі, втрати кальцію.

Фактори, що провокують розвиток карієсу:

  • деякі генетичні захворювання, які впливають на щільність кісткової тканини;
  • вроджені дефекти емалі, її недостатній розвиток;
  • порушення обмінних процесів — вроджене або набуте. Наприклад, стан після видалення щитоподібної та паращитоподібної залоз;
  • остеопороз;
  • гормональні зміни, зокрема вагітність у жінок;
  • нераціональне харчування, екстремальні дієти;
  • скупченість зубів, брак місця на щелепі;
  • порушення правил гігієни.

Усім без винятку пацієнтам потрібно дотримуватися правил гігієни ротової порожнини. А за наявності чинників, які сприяють розвитку захворювання, показаний професійний догляд, додаткові процедури у стоматолога.

Основні правила профілактики

Основний метод профілактики — чищення зубів 2 рази на день. Починати гігієнічні процедури потрібно після прорізування перших різців у дитини. У цей період за нею доглядають батьки. Зубні пасти не використовують, достатньо обробити зубик за допомогою спеціального латексного напальчника.

Коли дитина стане старшою – 1,5-2 роки — їй потрібно купити зубну щітку з м’якою щетиною. Гігієнічні процедури вона проводить під наглядом і керівництвом дорослих. Зубні пасти підбирайте з урахуванням віку дитини. Для школярів, підлітків діють ті самі правила, що й для дорослих.

Додаткові методи:

  1. Раціональне харчування — потрібно вживати жири, білки і вуглеводи, овочі та фрукти. Обов’язково молокопродукти (сир, кисломолочний сир), бо вони багаті кальцієм у легкозасвоюваній формі.
  2. Мінімізуйте вживання солодкої, вуглеводистої їжі. Не потрібно давати дітям пустушки, змочені в меді або згущеному молоці. Слідкуйте, щоб дитина не смоктала палець. Це може спричиняти порушення прикусу, що підвищує ймовірність розвитку карієсу.
  3. Використовуйте додаткові аксесуари для догляду за ротовою порожниною — флоси для видалення залишків їжі, м’якого нальоту, іригатори, ополіскувачі.
  4. Не надкушуйте тверді предмети, не відкривайте зубами пляшки, не чергуйте гарячу та холодну їжу — це підвищує ризик утворення тріщин на емалі, що є вхідними воротами інфекції.
  5. Якщо ви використовуєте жувальну гумку після їжі, то вибирайте продукт без цукру. Тривалість чищення зубів становить не більше 5-10 хвилин. Далі жувальну гумку слід викинути.
  6. Своєчасно лікуйте захворювання ясен і слизової оболонки рота — гінгівіти, стоматити, патології носоглотки. Усі ці стани супроводжуються активним розмноженням патогенної флори, знижують рівень імунітету.
  7. Якщо у вас у сімейному анамнезі є випадки недостатності емалі, то ретельно дотримуйтеся гігієни ротової порожнини, проводьте ремінералізацію зубів за призначенням стоматолога.
  8. Якщо у вас діагностовано захворювання щитоподібної, паращитоподібної залози, їх видалено, то стежте за рівнем кальцію. За необхідності приймайте препарати для його нормалізації, оскільки за нестачі мікроелемента насамперед страждають зуби.
  9. Пацієнтки під час вагітності, після 40 років, під час і після менопаузи мають вживати препарати кальцію або вживати достатню кількість продуктів, у яких він міститься. Це допоможе зміцнити емаль і зберегти здоров’я зубів за гормональних дисбалансів.

Приходьте на огляд до стоматолога 2 рази на рік. Проводьте професійні чистки для видалення зубного нальоту та каменю. Це дасть змогу виявити карієс на ранній стадії, зменшить імовірність його розвитку.

Деякі висновки

Усі рекомендації наших лікарів — це прописні істини. Їх розповідають батьки, навчають правилам догляду за зубами в школах, інформація доступна для загального користування. Залишилося тільки це все виконувати. Але вже сфера відповідальності пацієнта.