м. Бориспіль, вул. Київський Шлях 71а, БЦ "Гранат"
Пн-Сб 9:00-20:00
Нд 9:00-16:00

Повторне лікування кореневих каналів: коли і чому це потрібно

депульпація зуба

Зуб без пульпи (тобто після депульпації) вважається мертвим, але він продовжує виконувати всі свої функції. За дотриманням рекомендацій від лікаря, такий різець, ікло або премоляр прослужить 15 і більше років.

Але в деяких випадках кореневі канали доводиться переліковувати. Це викликає масу запитань у пацієнтів, вони не бачать у цьому сенсу, наполягають на видаленні проблемного зуба. Стоматологи клініки StudioDent розповідають, коли потрібно повторно лікувати кореневі канали, і чому варто зберігати премоляр, різець або ікло після депульпації.

Трохи вступної інформації

Повторне ендодонтичне лікування проводять у разі невдачі первинної терапії або за появи нових симптомів у депульпованої одиниці.

У такого зуба видалено пульпу, але з низки причин у тканинах розвинувся запальний процес. Це не завжди ускладнення первинного лікування, вина пацієнта або лікаря. Завдання – виявити причину розвитку запального процесу, оцінити шанси на повне одужання і провести повторне лікування.

Причини для повторного ендодонтичного лікування

Основною причиною звернення до лікаря є біль у депульпованому зубі різного ступеня інтенсивності. Лікар проводить огляд, обов’язково – прицільний рентген моляра, різця або ікла.

Причини для повторного лікування кореневих каналів.

Причина (симптом)Коментарі лікарів клініки StudioDent
БільВиникає після лікування, не припиняється або посилюється, з’являється при натисканні на зуб. З’являється відчуття “високого” зуба.
Радіологічні ознаки запаленняНа знімку виявлено затемнення на коренях зуба (запальний процес в активному перебігу).

Відсутність ознак загоєння через 6-12 місяців після лікування кісти кореня.

Неадекватне або неповне пломбування каналівВиявляється на рентгенівському знімку. Канали можуть бути не запломбовані до верхівки кореня, були пропущені або неякісно оброблені. Використовувалися невідповідні матеріали або техніка пломбування. Це саме вина лікаря.
Повторне інфікування кореневих каналівТріщина, дефект реставрації дозволили бактеріям знову проникнути всередину зуба.

Розгерметизація пломби або коронки. Рідкісний варіант – інфікування з током крові при патологіях внутрішніх органів.

Лікування розпочато, але не доведено до кінцяПульпарну камеру розкрито, проводилася обробка каналів. Але пацієнт вирішив не приходити на повторний прийом. Через деякий час проблема нагадала про себе болем.
Перфорації, переломи інструментівПерфорація стінки кореня або порожнини.

Поломка ендодонтичного інструменту в каналі, що ускладнює або перешкоджає подальшому лікуванню.

Нова клінічна симптоматикаПоява свища на яснах.

Пухлина, набряк, болючість під час пальпації.

Травма зуба, скол його частини.

Утворилася кіста на коренях.

Повторне ендодонтичне лікування – складна процедура, яка часто потребує більш точного підходу і використання збільшувальної оптики (дентального мікроскопа).

І головне! Якщо стоматолог пропонує консервативну терапію, то є всі шанси зберегти зуб. Видалити його ви завжди встигнете.

Як проводиться переліковування кореневих каналів

Повторне ендодонтичне лікування – це процедура видалення старого пломбувального матеріалу з кореневих каналів, їх повторного очищення, дезінфекції та пломбування. Кількість прийомів у лікаря залежить від причини повторного лікування, тяжкості запального процесу та реакції пацієнта на маніпуляції лікаря.

Загальний алгоритм:

  1. Діагностика та планування – на цьому етапі проводять прицільний рентген ураженого зуба, оцінку скарг пацієнта. Лікар розробляє тактику лікування.
  2. Знеболювання – проводиться обов’язково. Пульпи немає, але поруч запалені живі тканини. Ні лікарю, ні пацієнту не потрібні додаткові страждання. Для знеболювання застосовують ін’єкційну анестезію, за необхідності стоматолог запропонує медикаментозну седацію.
  3. Видалення старої реставрації – коронки, пломби, вкладки, забезпечення доступу до кореневих каналів.
  4. Видалення старого пломбувального матеріалу з каналів – за допомогою ендомотора, ультразвуку, спеціальних препаратів. Можливе використання мікроскопа для кращої візуалізації.
  5. Повторна обробка каналів – чистка та механічна обробка каналів до фізіологічної довжини, видалення осколків інструменту. Ретельна антисептична обробка.
  6. Медикаментозна обробка – проводиться за наявності показань. До таких належать гнійні процеси, утворення кісти на коренях зубів. У зубні канали вводяться антибактеріальні та протизапальні препарати. Пацієнту призначають повторний прийом. Цей етап може повторитися кілька разів, поки зуб не витримуватиме герметизацію тимчасовою пломбою.
  7. Повторне пломбування каналів – зуб витримує герметизацію, після чого канали закриваються гутаперчею з герметиком.
  8. Відновлення коронкової частини зуба – встановлюється тимчасова або постійна пломба. У сучасних протоколах рекомендується відновлення зуба за допомогою вкладки або коронки для надійності.

Останній і найтриваліший етап – це спостереження за станом зуба і пацієнта. Лікар призначить повторний рентген. Якщо пацієнта нічого не турбує, то показані профілактичні огляди кожні 6 місяців.

Одне відвідування лікаря для переліковування кореневих каналів – це виняток із правил. У більшості випадків потрібно кілька прийомів, повторна медикаментозна обробка.

Які шанси на одужання

За правильного підходу та використання мікроскопа успіх лікування сягає до 80-90% випадків.

Лікування не допомагає: що робити?

У цьому випадку лікар перегляне тактику ведення пацієнта. Він може запропонувати як резекцію кореня зуба, так і його видалення з подальшою імплантацією.

Часті запитання

  1. Навіщо потрібно переліковувати зуб, якщо він уже “мертвий”? Навіть “мертвий” зуб може бути джерелом інфекції, якщо в каналах залишилися бактерії або запалення біля кореня. Переліковування дає змогу усунути вогнище інфекції та зберегти зуб.
  2. Чи боляче переліковувати кореневі канали? Ні, процедура проводиться з використанням знеболювальних препаратів.
  3. Що буде, якщо не переліковувати? Запалення посилиться, з’явиться свищ, набряк, біль, руйнування кістки і – в підсумку – втрата зуба. Загалом, маса неприємних речей і відчуттів, тому потрібен огляд у лікаря. Далі разом зі стоматологом будете вирішувати подальшу долю зуба.