м. Бориспіль, вул. Київський Шлях 71а, БЦ "Гранат"
Пн-Сб 9:00-20:00
Нд 9:00-16:00

Народні методи лікування зубів – користь чи шкода?

Народні методи лікування зубів - користь чи шкода?

Народні методи лікування (будь-яких органів і систем, а не тільки зубів) – одна з улюблених тем у пацієнтів. У журналах, інтернет-виданнях, та й просто на лавочці біля під’їзду вони діляться особистим досвідом, таємними рецептами індійських йогів тощо. Часто пацієнти експериментують із нетрадиційною медициною і затягують зі зверненням до лікаря.

Стоматологи сімейної клініки StudioDent вирішили розібратися – чи допомагають рецепти з народних травників при захворюваннях зубів, ротової порожнини загалом. Давайте разом визначимося: коли її можна використовувати, а коли потрібно терміново звертатися до лікаря.

Лікування карієсу

Емаль – це найтвердіша тканина нашого тіла. У ротовій порожнині мешкає маса корисних і умовно-патогенних бактерій, зуби зазнають регулярних підвищених фізичних навантажень. За нестачі гігієни, дії несприятливих факторів навколишнього середовища в ротовій порожнині активізуються карієсогенні бактерії. Під їхньою дією емаль зубів розм’якшується і поступово утворюється порожнина.

Лікування стандартне – видалити уражені тканини, закрити порожнину спеціальними пломбувальними масами. Після чого лікар дасть рекомендації щодо профілактики розвитку карієсу на здорових зубах.

Якісно прибрати уражені тканини і не нашкодити здоровим самостійно – неможливо. Жоден антисептик, жодна травичка, ні прикладання сала чи пігулки анальгіну не допоможе придушити патологічний процес. Висновок: за карієсу народні методи медицини не працюють.

Видалення зуба

Видалення зуба – молочного, постійного – повноцінна хірургічна операція. Якщо перший варіант, як правило, можна вирвати самостійно (згадаймо відому ниточку на зуб, прив’язати до дверної ручки, і хто-небудь із дорослих відчиняє двері). Хоча якщо молочний зуб самостійно не випав, то краще все-таки звернутися до лікаря і не травмувати дитину. Їй, може, боляче й не буде, але психологічна травма залишиться.

Видаляти самостійно постійні зуби просто небезпечно для здоров’я і життя. Результат такої діяльності – важкі травми різця, моляра або премоляра, ушкодження пародонту, переломи щелепи. Опустимо інфікування бактеріальною флорою, утворення абсцесів і сильний біль під час процедури. Знеболювальні препарати, що застосовуються в стоматології, не перебувають у вільному продажі й потребують знання правил їх введення. Тож якщо зуб потрібно видаляти, то народна медицина не допоможе.

Захворювання ясен, язика, слизових оболонок

До них належать гінгівіт, пародонтоз, стоматити різної етіології, дрібні травми (прикусив язик, ясна). За цих захворювань можна застосовувати методи народної медицини. Вони зводяться до використання відварів лікарських трав для обробки ротової порожнини. Їх, як правило, стоматологи не забороняють застосовувати, а навіть рекомендують своїм пацієнтам.

Методи з доведеною ефективністю:

  1. Ромашка аптечна, календула – відвари рослинної сировини чинять антисептичну, пом’якшувальну дію. Застосовують для полоскання рота при захворюваннях ясен, лікуванні пародонтозу, стоматитів різної етіології. Можна застосовувати окремо, допускається їх змішувати.
  2. Кора дуба – чинить антибактеріальну, в’яжучу, протигрибкову дію. Ефективна за кровоточивості ясен, пригнічує запальні процеси. Для обробки порожнини рота використовують відвар кори рослини.
  3. Хлорофіліпт і настоянка евкаліпта – також чинить протизапальну дію, активні речовини рослини пригнічують стафілокок і стрептокок у ротовій порожнині. А ці бактерії є збудниками різних запальних і гнійних захворювань. Призначається під час лікування гінгівіту, після видалення зубного каменю і нальоту.
  4. Сіль і сода – розчини мінералів чинять антибактеріальну, підсушувальну дію. Ефективні за гнійних процесів на мигдаликах, яснах, за флюсів. Сприяють відходженню гнійних мас.

Відвари лікарських трав допускається використовувати самостійно як допоміжний засіб після постановки діагнозу або чекаючи на прийом у лікаря. Але якщо захворювання виникло вперше, страждає дитина, то обов’язково потрібно звернутися до стоматолога.

Видалення зубного каменю

Зубний камінь – тверді відкладення, які складаються із залишків їжі, загиблих бактерій, і утворюються на яснах і під ними. Являють собою щільну масу, видалити її самостійно вкрай складно.

Методи народної медицини рекомендують полоскати рот розчином соди. Він дійсно чинить протизапальну дію, сприяє розчиненню зубних відкладень.

Але результат таких процедур непередбачуваний. Тоді як тривалість професійного чищення за допомогою ультразвукового скалера становить 20-40 хвилин залежно від кількості зубних відкладень. Крім того, розчин соди неефективний для видалення під’ясенного зубного каменю.

Відбілювання зубів

У домашніх умовах можна освітлити емаль на кілька тонів. Досягається це за допомогою якісної гігієни. У рецептах народних травників рекомендується чистити зуби содою, товченою крейдою, подрібненим активованим вугіллям.

Ці абразивні матеріали дають змогу видаляти м’який наліт, пігменти фруктів і напоїв. Але проникнути вглиб емалі, відбілити дентин – саме він відповідає за колір зуба – не можуть. Крім того, тверді частинки пошкоджують емаль різців, іклів, премолярів і молярів. Якщо хочеться освітлити зуби, то зверніться до лікаря і проведіть професійну чистку. Вона дасть змогу освітлити емаль без використання агресивних речовин на кілька тонів.

У народних травниках зустрічаються рекомендації – використовувати концентрований розчин перекису водню. Можливо, емаль і стане білішою, але як вона переживе цей вплив сказати важко. Пам’ятайте, що тверді тканини зуба не регенерують.

 

Народна медицина – це добре, але вона мало застосовна в стоматології. У сучасній практиці застосовуються безпечні ефективні знеболювальні препарати, малоінвазивні процедури, лікарі намагаються врятувати кожен зуб, видалення одиниці – проводять тільки за показаннями і коли інші методи лікування неефективні.

Тому не потрібно експериментувати на собі. За будь-якої проблеми в ротовій порожнині зверніться до лікаря, пройдіть лікування і “не винаходьте велосипед”. Запис на прийом до сімейної стоматології StudioDent проводиться за телефонами, у формі зворотного зв’язку. Ми знаходиться в Борисполі, приймаємо місцевих жителів, пацієнтів з інших міст України, гостей нашої країни.