м. Бориспіль, вул. Київський Шлях 71а, БЦ "Гранат"
Пн-Сб 9:00-20:00
Нд 9:00-16:00

Карієс під пломбою — ворог, який руйнує ваш зуб

Карієс під пломбою — ворог, який руйнує ваш зуб

Зуб пролікований, життя хороше і нічого не турбує. Але через деякий час повертаються ниючі болі, які посилюються в нічний час. Під час огляду на рентгені виявляється порожнина під пломбою, у якій продовжує розмножуватися патогенна флора. І добре, якщо неприємність виявлено на стадії глибокого карієсу, але, як правило, пацієнти звертаються вже з пульпітом або флюсом.

Причиною стану є неякісне попереднє лікування, усадка пломбувальних матеріалів (таке часто буває за цементних і амальгамних пломб), підвищене навантаження на пломби, індивідуальні особливості обмінних процесів в організмі пацієнта. Як лікувати вторинний карієс, про прогнози та профілактику розповідають лікарі клініки StudioDent.

Діагностика вторинного карієсу

Зуб закритий пломбою, видима каріозна порожнина відсутня. Солодке і кисле не подразнює внутрішні тканини. Тому типовий симптом — реакція на дію хімічних подразників відсутній. І часто лікар виявляє вторинний карієс випадково на рентгенівських знімках, КТ щелепи.

На що звернути увагу пацієнту:

  • зміна кольору зуба — якщо його руйнування триває під пломбою, то премоляр, моляр стає темним;
  • зуб може реагувати на зміну температури — гарячі напої, холодну їжу;
  • біль під час накушування.

І незаперечна ознака вторинного карієсу — це випадіння пломби, відкол емалі поруч із нею. У цьому разі потрібно терміново звернутися до стоматолога.

Лікування

Лікування починається з огляду та прицільного рентгена проблемного зуба. За результатами обстеження лікар запропонує 2 варіанти терапії — очищення каріозної порожнини,і встановлення нової пломби або депульпація з подальшою обробкою кореневих каналів.

Лікування глибокого карієсу

Стоматолог видаляє залишки старої пломби, очищає каріозну порожнину. Далі встановлює спеціальну прокладку. Вона ізолює пульпову камеру зуба від пломбувальних матеріалів. Далі встановлюється нова пломба.

Лікування пульпіту

У більшості випадків у пацієнтів із вторинним карієсом діагностують пульпіт. Як правило, пломба оберігає зуб від дії хімічних подразників, пацієнт спокійний і не звертає уваги на періодичні незначні ниючі болі або зміну кольору емалі.

До стоматолога звертаються з такими симптомами:

  • зуб почав боліти постійно;
  • з’явився біль під час накушування;
  • біль посилюється вночі.

Крім того, через розмноження патогенної флори під пломбою підвищується ризик розвитку флюсу, тому що гнійному ексудату нікуди подітися і починає формуватися абсцес..

Алгоритм лікування в таких випадках:

  1. Видалення старої пломби.
  2. Видалення некротизованої пульпи.
  3. Розширення кореневих каналів за допомогою ендомотору, очищення їх від гнійних мас, промивання розчинами антисептиків.
  4. Лікар вводить у зубні канали лікарські препарати, які пригнічують бактеріальну флору, купірують запальний процес. Каріозна порожнина закривається тимчасовою пломбою.
  5. На повторному прийомі зубні канали ще раз промивають антисептиками. Залежно від тяжкості запального процесу, можливо, доведеться це зробити кілька разів. Після чого встановлюється тимчасова пломба.
  6. Якщо протягом тижня зуб витримує герметизацію, то на наступному прийомі лікар пломбує канали, встановлює постійну пломбу.

Прогноз

Прогноз сприятливий. У переважній більшості випадків зуб вдається зберегти. Але все залежить від ступеня його руйнування, обсягу лікування. Тому звертайтесь до стоматолога при найменшому дискомфорті. 

Профілактика

Спеціальної профілактики не існує. Достатньо відвідувати лікаря 2 рази на рік для огляду. Стоматолог помітить зміну відтінку емалі. Інші правила стандартні – чистіть зуби 2 рази на день, користуйтеся зубними нитками, своєчасно лікуйте всі захворювання ротової порожнини.

Лікарі медичного центру StudioDent проводять лікування первинного і вторинного карієсу, інших захворювань зубів. Ми знаходимося в Борисполі, приймаємо жителів України та гостей нашої країни.

Часті запитання

Може не варто лікувати зуб, який продовжує руйнуватися під пломбою?

Втратити премоляр, моляр легко, а новий не виросте. У переважній більшості випадків вторинний карієс і пульпіт добре піддаються лікуванню. Не затягуйте зі зверненням до стоматолога.

Чому починає руйнуватися зуб під пломбою?

Причини різні – найчастішою є неправильне або неякісне попереднє лікування, погане прилягання пломбувального матеріалу до власних тканин пацієнта.

Чи боляче лікувати карієс під пломбою?

Усі процедури проводяться під місцевою анестезією. Боляче не буде, але можливий дискомфорт.