м. Бориспіль, вул. Київський Шлях 71а, БЦ "Гранат"
Пн-Сб 9:00-20:00
Нд 9:00-16:00

Цікаві факти про зуби та посмішку

Цікаві факти про зуби та посмішку

Багато речей у своєму житті людина сприймає як належне. Але при цьому не замислюється про те, скільки мільйонів років знадобилося природі, щоб створити цю даність. Наприклад, щоб посміхнутися потрібна робота 53 лицьових м’язів, а кожна група зубів має свою спеціалізацію, і завдяки цьому сформувався практично всеїдний тип харчування людини.

Лікарі клініки StudioDent вирішили зібрати найцікавіші факти про зубощелепну систему і пропонують читачам зануритися в унікальний “внутрішній” світ людини.

Факт №1: “Зубна емаль – найтвердіша тканина в організмі”

Зубна емаль дійсно є найтвердішою тканиною в людському організмі. Вона вкриває зовнішню поверхню зубів і слугує для їхнього захисту від механічних ушкоджень, хімічних впливів і зносу.

Цікаві факти про зубну емаль:

  1. Зубна емаль складається на 96% з мінеральних речовин, переважно з кальцію гідроксиапатиту. Ця сполука надає тканинам неймовірної міцності.

Але, незважаючи на твердість, емаль не може регенерувати. Пошкодження емалі (наприклад, через карієс) незворотні. Вона зношується з віком через постійне навантаження під час жування, вплив кислот, що містяться в їжі та напоях.

  1. Товщина зовнішнього покриття залежить від його місця на зубі. На жувальних поверхнях вона найтовстіша – до 2,5 мм, а на краях зубів – значно тонша.
  2. Емаль впливає на зовнішній вигляд посмішки. Вона напівпрозора, а основний колір зуба обумовлений тканиною під нею – дентином. Здорова емаль допомагає підтримувати білизну зубів і захищає їх від потемніння.

Факт 2: “У людини всього два набори зубів”

Так, у людини справді всього 2 набори зубів протягом життя – молочні та постійні.

Перші починають прорізуватися у дітей з 6 місяців, і до 3 років – є вже повний комплект із 20 молочних зубів. Вони менші за розміром і з часом випадають, поступаючись місцем постійним різцям, іклам і премолярам.

Молочні зуби важливі для правильного розвитку щелепи і зачатків постійних зубів, а також допомагають дітям жувати і розвивати мову.

Постійні зуби починають прорізуватися приблизно з 6 років, замінюючи молочні зуби, що випали. До 12-14 років у більшості підлітків уже є повний набір із 28 постійних зубів. Треті моляри (або зуби мудрості) зазвичай з’являються пізніше, у віці від 17 до 25 років, хоча в деяких людей вони можуть не прорізатися взагалі.

У нормі в дорослої людини 32 зуби (включно з третіми молярами). Постійні зуби не замінюються новими, тому їх потрібно берегти, оскільки пошкоджені або втрачені різці, ікла і премоляри не відновлюються природним шляхом.

Факт 3: “Зуби унікальні, як відбитки пальців”

Так, зуби справді унікальні, як відбитки пальців. Кожна людина має своє індивідуальне розташування, форму і структуру різців, іклів і премолярів.

Чому зуби унікальні:

  1. Форма, розмір і розташування зубів у кожної людини різні, навіть у близнюків. Це пов’язано з генетикою, впливом середовища, жуванням, ступенем зносу, навіть хімічним складом води і підприємства, на якому їхній власник працює.
  2. Прикус – поєднання чинників росту щелепи, положення зубів і особливостей розвитку щелепно-лицьової ділянки.
  3. Вікові зміни – зношення, потемніння емалі, вплив їжі, травми та стоматологічні процедури. Це додає індивідуальні особливості до зубного ряду кожної людини.

У стоматології ведуться деталізовані записи з рентгенівськими знімками та описом стану зубів. Цю інформацію використовують для ідентифікації особистості поряд із відбитками пальців.

На відміну від останніх, зуби можуть зберігатися тривалий час після смерті свого власника, оскільки емаль дуже міцна. Крім того, медичні картки з описом коронок, імплантатів, брекетів, пломб зберігаються в клініках упродовж тривалого часу, що дає змогу знайти й зіставити інформацію зі знайденими останками.

Факт №4: “Кожен зуб має свою спеціалізацію”

Так, кожен зуб у ротовій порожнині має свою унікальну функцію. Існують чотири основні типи зубів, кожен з яких має свою “спеціалізацію”:

  1. Різці – передні зуби (по 4 на верхній і нижній щелепі). Призначені для відкушування їжі. Вони мають гострі краї, що допомагає розділяти їжу на шматочки.
  2. Ікла – по одному з кожного боку поруч із різцями (по 2 на верхній і нижній щелепі). Призначені для розривання їжі. Вони довші та гостріші за інші зуби, що робить їх корисними для захоплення й утримування їжі. Їх також називають “очними зубами” через їхнє розташування під очима.
  3. Премоляри – по дві одиниці з кожного боку за іклами (по 4 на верхній і нижній щелепі). Відповідають за подрібнення їжі. Вони мають плоскі поверхні з горбками, що дає їм змогу справлятися з твердою їжею.
  4. Моляри (корінні зуби) – по 3 одиниці з кожного боку за премолярами (включно із зубами мудрості, якщо вони є). Це найбільші зуби, призначені для перетирання їжі перед ковтанням.

Зуби виконують свої функції спільно – різці та ікла допомагають відкушувати і розривати їжу. Премоляри і моляри беруть на себе основну роботу з пережовування і подрібнення їжі, щоб її можна було легко проковтнути і перетравити.

Кожен тип зубів важливий для повноцінного харчування і здоров’я порожнини рота. Виключення хоча б одного типу різко погіршить стан усього організму.

Факт №5: “Людські зуби схожі із зубами акул за складом”

Так, зуби людини й акули дійсно схожі за складом, оскільки основним компонентом і тих, і інших є гідроксиапатит, який надає їм твердості та міцності.

Схожість між зубами людини й акули:

  • мінеральний склад;
  • міцність, здатність витримувати великий тиск під час укусу.

Відмінності між зубами людини й акули:

  • Структура і регенерація – акули постійно втрачають і замінюють свої зуби. Вони розташовуються в кілька рядів, і коли одна одиниця випадає, її місце відразу ж займає новий.
  • Людині доводиться задовольнятися всього 2 наборами зубів – молочні та постійні. Після випадання постійних зубів відновити їх природним чином не вийде.
  • Форма і функція – зуби акул мають гострі краї і призначені для захоплення, розривання і перетирання здобичі. У ротовій полості людини знаходяться різці, ікла, премоляри і моляри, які виконують різні операції з пережовування, захоплення і подрібнення їжі.

Лікарі клініки StudioDent не просто зібрали відомі факти, але постаралися пояснити всі їхні нюанси. У наступних статтях ми розповімо про посмішку, інші цікаві історії про будову щелепно-лицьової системи людини. Ну а для лікування зубів і ясен зателефонуйте за телефонами, представленими на нашому сайті, або приїжджайте в нашу сімейну стоматологію. Ми знаходимося в Борисполі. Приймаємо жителів міста, області та гостей нашої країни.