Зуб мудрості — видалити чи залишити?
Зуби мудрості (вісімки, треті моляри) у людини прорізаються вже в дорослому віці. Вважаються, але ще офіційно не визнані атавізмом. Вони не виконують свою функцію – пережовування жорсткої термічно необробленої їжі, але проблем доставляють своєму власникові безліч.
Видалити чи залишити? Це питання вирішується індивідуально, воно залежить від поточного стану вісімок, інших чинників. Чи потрібно обов’язково прибирати треті моляри або залишити все на волю випадку розповідають стоматологи клініки StudioDent.
Показання до видалення
Екстракція зубів мудрості проводиться тільки за показаннями стоматолога.
Коли точно потрібно прибирати зуб мудрості:
- вісімка не має достатньо місця для нормального прорізування, чинить тиск на сусідній моляр або на ясна;
- третій моляр виріс у неправильному положенні;
- проблеми з гігієною, постійні запалення ясен, слизової оболонки ротової порожнини;
- кісти в коренях зуба;
- ортодонтичні міркування — вісімки можуть заважати корекції прикусу, встановленню незнімних протезів;
- глибокий карієс, який неможливо адекватно пролікувати і запломбувати порожнину, що утворилася.
Якщо зуб мудрості “поводиться підозріло” – неправильно розташований, не може прорізатися через положення в щелепі, то краще планового видалити його. У цьому разі ризик розвитку ускладнень нижчий, ніж під час екстреної екстракції з сильним больовим синдромом або значним руйнуванням коронкової частини.
Коли заборонено видаляти зуби мудрості
Абсолютних протипоказань не існує. Але є певні моменти, за яких операцію краще відкласти. Особливо якщо пацієнта нічого не турбує.
Відносні протипоказання:
- Відсутність симптомів або проблем — якщо зуб мудрості не спричиняє хворобливих відчуттів, не пошкоджує сусідні зуби, не призводить до запалень або інших ускладнень, не заважає ортодонтичному лікуванню, його видалення необґрунтоване.
- Загальний стан здоров’я пацієнта — серйозні системні захворювання, які можуть збільшити ризик ускладнень після видалення зуба мудрості (наприклад, серцеві проблеми, порушення згортання крові), то хірургічне втручання може бути відкладено. Але тільки за відсутності болю і запального процесу, які провокує третій моляр.
- Алергія на анестетики — пацієнт має попередити про непереносимість певних знеболювальних препаратів. Як правило, стоматологічні клініки користуються кількома видами медикаментів із різними діючими речовинами. Метод анестезії підбирають індивідуально.
- Поточний стан пацієнта, який не дає змоги провести операцію — наприклад, вагітність, лактація, період після операції або травми.
Ці фактори мають враховуватися в індивідуальному порядку під час ухвалення рішення про видалення зуба мудрості. Консультація зі стоматологом або щелепно-лицьовим хірургом є обов’язковим етапом для оцінки всіх аспектів конкретного випадку.
Як проходить видалення зуба мудрості
Екстракція зуба мудрості — завжди складна операція. Навіть якщо він повністю прорізався, коронкова частина перебуває над поверхнею ясен і його можна захопити хірургічним інструментом.
Річ у тім, що вісімки мають потужні корені, які можуть заходити під сусідню сімку. Тому іноді лікарю доводиться розпилювати зуб і прибирати його по частинах. Якщо ж він ретинований, то стоматолог розрізає ясна, після операції накладає шви. Залежно від діагнозу та особливостей пацієнта процедура може тривати до однієї години і більше.
Алгоритм видалення зуба:
- Введення ін’єкційного анестетика.
- Підготовка до екстракції вісімки — розсічення ясен, відшарування м’яких тканин, розпил на кілька частин, розхитування і вивих зуба.
- Видалення третього моляра.
- Накладання швів і тампонада.
Після видалення третього моляра призначаються антибіотики, знеболювальні, засоби для місцевої обробки рани. Лікар дасть інструкції з догляду за лункою, ротовою порожниною загалом.
Ускладнення
Через значний обсяг втручання ускладнення при видаленні зуба мудрості розвиваються частіше, ніж після екстракції інших премолярів, молярів. Якщо видалено нижні вісімки, то ризик інфікування, розвитку запального процесу вищий, ніж під час екстракції зубів мудрості на верхній щелепі.
Часті ускладнення — кровотеча, видалення кров’яного згустку, наявність уламків коренів у лунці — розвиваються в першу добу після операції. У цьому випадку потрібно терміново звернутися до лікаря. Якщо ваш стоматолог не працює, то до чергового хірурга в міській клініці.
Відкладені ускладнення пов’язані з інфікуванням лунки патогенною флорою. Вони розвиваються на 3-4 добу після операції. Як правило, біль посилюється, може наростати набряк, з’явиться неприємний запах із рота. У цьому випадку — терміново до стоматолога.
Видаляти зуб мудрості чи залишити — це питання вирішується індивідуально. У деяких пацієнтів вони прорізаються без болю, не завдають проблем, не впливають на прикус. В інших не прорізаються, викликають запалення або прорізаються, але вже частково зруйновані карієсом. Іноді видалення потрібне терміново, в інших пацієнтів — операцію можна відкласти.
Якщо треті моляри вас не турбують, то й не чіпайте їх. Якщо ж вони створюють проблеми, то краще прибрати їх у плановому порядку і не чекати сильного болю і запального процесу.