м. Бориспіль, вул. Київський Шлях 71а, БЦ "Гранат"
Пн-Сб 9:00-20:00
Нд 9:00-16:00

Чи боляче видаляти нерв із зуба? Розвіюємо страхи пацієнта

видалення зубного нерва

Видалення нерва зуба — завжди в уяві пацієнтів пов’язане з додатковим стресом. А пацієнти, старші за 45 років, пам’ятають стоматологічні кабінети, де пульпарні камери розкривали без знеболювання, встановлювали миш’як. Цей страх передається практично генетично, і навіть молодь боїться видалення зубного нерва, як і їхні батьки. У цій статті наші стоматологи заспокоїли теперішніх і майбутніх пацієнтів та розповіли, чого очікувати від процедури.

Що таке зубний нерв і його функції

Зубний нерв — це повсякденна назва пульпи — м’якої тканини, що знаходиться в центрі зуба. У ній містяться безпосередньо нервові волокна, судини, сполучна тканина. Завдання зубного нерва:

  • забезпечення чутливості, передача больових імпульсів;
  • живлення зуба;
  • регенерація — завдяки пульпі формується вторинний і третинний дентин, що важливо при травмах і захворюваннях різців, іклів і премолярів;
  • формування емалі, інших тканин, мінералізація одиниці.

Після видалення пульпи зуб вважається “мертвим”, оскільки в нього не надходять поживні речовини. Але при цьому він може функціонувати, якісно розподіляти жувальне навантаження, запобігати атрофії тканин. Тому за наявності показань лікар пропонує видалити інфіковану нервову тканину, а не одразу проводить видалення зуба.

 

Звертаємо увагу! Без показань вам ніхто зубний нерв не видалить.

Показання до видалення пульпи

Лікувати запалену пульпу консервативними методами на даному етапі розвитку стоматології неможливо. Але й показань до її видалення небагато. Процедуру проводять у таких випадках:

  • пульпіт в активному перебігу;
  • глибокий карієс з інфікуванням нерва;
  • травма зуба — не завжди, але це один із варіантів збереження одиниці;
  • під час підготовки під коронку, якщо більша частина зуба зруйнована.

Перед видаленням нервової тканини обов’язково проводять огляд пацієнта і рентгенографію. Після оцінки симптомів і результатів обстеження лікар розповість про варіанти лікування.

Чи можна відмовитися від видалення пульпи

Можна, але за наявності показань не потрібно. Запальний процес розвиватиметься, уражатимуться сусідні тканини, з током крові патогени поширюватимуться по всьому організму. Затягування лікування може закінчитися видаленням зуба, важкими ускладненнями.

Чи буде боляче

Зубний біль – одне з найсильніших неприємних відчуттів. Контакт з інструментами його посилює. Якщо не використовувати знеболювальні препарати, то пацієнт може втратити свідомість, отримати больовий шок.

 

Тому будь-яке лікування, яке передбачає депульпацію, проводиться тільки із застосуванням ін’єкційних форм знеболювальних препаратів. У деяких випадках рекомендована медикаментозна седація.

У сучасній стоматологічній практиці використовують:

  1. Ультракаїн – він же Септанест, Артикаїн – сучасний препарат із високою ефективністю.
  2. Мепівастезін – застосовують для пацієнтів із захворюваннями серця, оскільки він не містить адреналіну. Тому інформація про патології серцево-судинної системи має бути в картці пацієнта.
  3. Бупівакаїн – дія триваліша, ніж у інших анестетиках. Його найчастіше використовують під час складного видалення, щелепно-лицьових операцій.

Сучасні знеболювальні в стоматології ефективні (знеболювання настає швидко – 1-5 хв), дають змогу проводити навіть складні процедури абсолютно без болю. Для видалення пульпи зазвичай вистачає 1-2 карпул (карпула становить 1,8 мл препарату) сучасного анестетика. За потреби вводять додатковий об’єм препарату.

Чи можна видалити зубний нерв без знеболювальних

Можна, але навіщо? Стани, за яких пульпа інфікується патогенною флорою, супроводжуються сильним болем. Стоматологам не приносить задоволення додатково мучити пацієнта.

Чи боляче встановлювати миш’як

Миш’яковиста паста (арсенат) застосовувалася для відмирання нерва зуба в далекому радянському минулому. Девіталізуючий засіб  накладається на  кілька днів , після чого  муміфікований нерв видаляють. Кореневі канали ретельно очищають і пломбують.

Крім того, паста діяла повільно. Було потрібно 1-2 прийоми у стоматолога для контролю над руйнуванням пульпи. З появою сучасних анестетиків, препаратів для обробки каналів зуба достатньо одного відвідування лікаря для вирішення проблеми. Тільки в разі сильного запального процесу доведеться відвідати клініку кілька разів.

Як видаляють пульпу вагітним

Процедура видалення зубного нерва не залежить від наявності/відсутності вагітності. Лікар застосовуватиме анестетики, головне – попередьте про свій стан. Як правило, використовуються Скандонест 3% або Мепівастезин. Вони не сприяють скороченню матки, не чинять мутагенної та тератогенної дії на плід.

Звертаємо увагу! Вагітність – не привід терпіти зубний біль. Знеболювання просто існує, не потрібно від нього відмовлятися. Цим ви шкодите собі та дитині.

Чи довго видаляти зубний нерв

Видалення зубного нерва (депульпація) за сучасними стандартами займає від 30 до 90 хвилин. Що впливає на тривалість процедури:

  • тип зуба: різці – 30-40 хв, моляри з 2-4 каналами – 60-90 хв;
  • кількість кореневих каналів – чим їх більше, тим більше часу доведеться витратити;
  • складність анатомії – на викривлені канали потрібно більше часу;
  • поточний стан нерва, тяжкість запального процесу;
  • наявність сучасного обладнання в клініці.

Якщо запальний процес відсутній (як правило, у разі травм зуба), то для видалення нерва достатнього одного відвідування лікаря. За наявності гною, розлитого процесу – знадобиться кілька обробок. Тільки після стихання запалення встановлюється тимчасова, а потім постійна пломба.

У нашій клініці використовують сучасні знеболювальні препарати, тому пацієнт не відчуватиме болю під час депульпації. Але все-таки не варто доводити себе до пульпіту. Приходьте на огляд 2 рази на рік, своєчасно лікуйте карієс, і питання видалення зубного нерва вас не турбуватимуть.

Часті запитання

  1. Чи боляче видаляти зубний нерв? Ні, не боляче, якщо анестезія працює правильно. Максимум – легкий дискомфорт.
  2. А якщо нерв запалений – все одно не боляче? Може знадобитися додатковий укол, але сучасні анестетики справляються навіть із гострим пульпітом.
  3. Чому іноді все ж боляче, незважаючи на укол? За сильного запалення кислотність тканин підвищена, і анестетик діє слабкіше.