м. Бориспіль, вул. Київський Шлях 71а, БЦ "Гранат"
Пн-Сб 9:00-20:00
Нд 9:00-16:00

Брекети — види, плюси і мінуси — які вибрати?

Брекети — види, плюси і мінуси — які вибрати?

Брекети — це ортодонтичні конструкції для вирівнювання зубів та корекції прикусу, замочки, які встановлюють на фронтальну або внутрішню поверхню зуба. У комплект входить металева дуга з ефектом пам’яті, різні лігатури. Лікування тривале — від 1, а подекуди до 3 років – і може викликати неприємні відчуття та дискомфорт в перші дні після фіксації. Але воно дає змогу повернути гарну посмішку, поліпшити самопочуття і навіть впливає на поставу.

Стоматологи клініки StudioDent підготували гайд щодо різновидів брекетів. В огляді ви дізнаєтеся про їхні види, плюси і мінуси, лікарі дадуть рекомендації щодо вибору системи і допоміжних апаратів.

Види брекетів

За технікою встановлення виділяють 2 групи — вестибулярні (встановлюються на зовнішню сторону зуба) і лінгвальні (на внутрішню). Перші — універсальні, використовуються в переважній більшості випадків та дають чіткий та прогнозований результат лікування, другі — рекомендують людям, які не хочуть афішувати ортодонтичне лікування, проте ці брекети менш ефективні та можуть викликати певний дискомфорт та незначні порушення дикції.

Ще одна класифікація — за матеріалом та конструкцією самих замочків. Виділяють металеві, самолігуючі, керамічні брекети. Крім матеріалу, вони відрізняються за показаннями до використання.

Металеві

Перевірена, надійна технологія. Показані для корекції положення зубних рядів у переважній більшості випадків, зокрема й у складних випадках.

Плюси:

  • міцність;
  • ефективність;
  • невисока вартість порівняно з іншими видами конструкцій;
  • прості в догляді.

З недоліків можна відзначити видимість на зубах, більший дискомфорт для слизової оболонки щік та губ і тривалий період адаптації. Але це нівелюється їхньою універсальністю.

Самолігуючі брекети

Самолігуючі ортодонтичні конструкції відрізняються тим, що не потребують додаткових гумових або металевих лігатур для фіксації дуги. Вони мають спеціальні замочки, які утримують дугу на місці, що забезпечує більш комфортний і менш болісний процес лікування.

Переваги самолігуючих брекетів:

  • Зменшення тертя — відсутність лігатур знижує тертя між дугою і брекетами, що сприяє більш плавному та швидкому переміщенню зубів.
  • Комфорт для пацієнта — завдяки спеціальним замочкам, самолігуючі брекети не потребують частих коригувань, що робить їх носіння менш болісним і зручнішим.
  • Менше візитів до ортодонта — через відсутність необхідності в регулярному підкручуванні лігатур кількість візитів до лікаря значно знижується.
  • Ефективність лікування — самолігуючі брекети дозволяють лікувати навіть складні випадки порушення прикусу з більшою ефективністю.
  • Полегшений догляд — через відсутність лігатур, до яких часто накопичуються залишки їжі, догляд за ротовою порожниною стає простішим.

Недоліком самолігуючих брекетів є їхня вартість, яка може бути вищою за традиційні металеві системи, а також можливі складнощі з лікуванням дуже важких порушень прикусу.

Керамічні брекети

Цей вид конструкції виконаний з гіпоалергенної кераміки. Застосовується за різних видів порушення прикусу, за винятком важких форм.

Переваги:

  1. Естетика — колір замочків близький до відтінку емалі, що робить їх менш помітними порівняно з металевими.
  2. Матеріали — виготовлені з міцної кераміки або композитного матеріалу. Мають хорошу міцність і довговічність, хоча більш крихкі порівняно з металом.
  3. Комфорт — кераміка не подразнює слизову оболонку рота як металеві брекети. Це знижує у пацієнта дискомфорт від наявності ортодонтичної конструкції в роті. Кераміка гладка, ризик пошкодження тканин мінімальний.

Недоліки кераміки — висока ціна, необхідний ретельний догляд і дотримання гігієнічних правил, щоб уникнути накопичення нальоту і фарбування.

Лінгвальні брекети

Лінгвальні брекети — ортодонтична конструкція, яку встановлюють на внутрішній поверхні зубів (з язикового боку), що робить їх невидимими для оточуючих.

Переваги:

  1. Естетика — одним з основних плюсів лінгвальних брекетів є їхня непомітність. Оскільки вони розташовані всередині рота, їх не видно під час звичайної посмішки і розмови.
  2. Функціональність — лінгвальні брекети використовують у більшості ортодонтичних проблем, так само як і традиційні металеві. Вони ефективні для вирівнювання зубів, виправлення прикусу.

Недоліки лінгвальних пристроїв виникають саме через метод їх встановлення. Пацієнти відчуватимуть дискомфорт, порушення дикції або труднощі з адаптацією, особливо в перші тижні лікування. Це пов’язано з тим, що замочки розташовані ближче до язика, що викликає відчуття тиску або подразнення.

Лінгвальні конструкції виготовляються за індивідуальним замовленням, вимагають навичок з установки, що істотно збільшує вартість лікування. Догляд за конструкціями ускладнений, оскільки вони знаходяться у важкодоступному місці.

Що вибрати?

Під час вибору брекетів орієнтуйтеся на діагноз і рекомендації лікаря. У разі складних порушень прикусу стоматолог однозначно запропонує тільки металеві або самолігуючі ортодонтичні пристрої.

Якщо можна використовувати інші варіанти — керамічні або лінгвальні — стоматолог розповість про їхні плюси і мінуси, озвучить вартість брекетів і додаткових заходів. Вибирає пацієнт з урахуванням особистих потреб, фінансових можливостей або інших чинників.

Звертаємо увагу! Які б брекети ви не вибрали, дуги у всіх виконані з металу. Повністю непомітними є тільки лінгвальні прилади або елайнери.

Де встановити брекети в Борисполі?

Приватна стоматологія StudioDent проводить лікування ортодонтичних захворювань, порушень прикусу, зокрема за допомогою брекетів. Ми знаходимося в Борисполі, приймаємо жителів міста, Києва, інших міст-супутників. Запис до ортодонта проводиться за телефонами, вказаними на нашому сайті, можна залишити запит у формі зворотного зв’язку.

Часті запитання

Встановлювати брекети боляче?

Ні, перед процедурою проводиться санація ротової порожнини, лікування всіх зубів. Процедура неінвазивна, обточування емалі не проводиться. Дискомфорт можливий в перші дні після встановлення.

Чи потрібно видаляти зуби для встановлення брекетів?

Без попереднього огляду ротової порожнини, КТ або панорамного знімка сказати складно. Але зуби мудрості, як правило, видаляють практично у всіх випадках.