Синус-ліфтинг — коли він потрібен для імплантації?
Синус-ліфтинг — операція з нарощування кісткової тканини в бічних відділах верхньої щелепи. Показаний перед установкою імплантатів у 60% пацієнтів.
Процедура інвазивна, може проводитися за кілька тижнів до імплантації або під час встановлення титанових штифтів. Її вартість у переважній більшості випадків не входить у ціну послуги “імплантація”, зокрема й опції “під ключ”. Чи можна відмовитися від синус-ліфтингу, його види, показання та протипоказання в гайді від стоматологів клініки StudioDent.
Почнемо з того, що операцію синус-ліфтингу проводять тільки перед установкою імплантата на верхній щелепі. Показання до її призначення — нестача кісткової тканини.
Над верхньою щелепою розташовані гайморові пазухи, коріння зубів практично впираються в них. Після видалення різців, іклів і молярів уже протягом місяця починається спад кісткової тканини. Що довше пацієнт відмовляється від будь-якого виду протезування, то більше збільшується швидкість цього процесу.
Для надійного кріплення імплантат має бути встановлений у кісткову тканину. За її нестачі це неможливо. Синус-ліфтинг дає змогу відновити достатній обсяг кісткової тканини для встановлення титанового штифта.
Показання та протипоказання
Синус-ліфтинг проводять тільки за показаннями і в разі зменшення кісткової тканини. Якщо використовується експрес-імплантація або встановлюють міні-імплантати, то така операція не проводиться.
Показання до синус-ліфтингу:
- недостатня кількість кісткової тканини для встановлення імплантату зуба;
- атрофія кісткової тканини після тривалої відсутності зубів;
- у дні гайморової пазухи з’явилися западини, присутні проміжки між сусідніми зубами;
- високе положення синусів — пазухи носа розташовані занадто близько до верхньої щелепи, що заважає встановленню імплантатів.
Рішення про необхідність синус-ліфтингу приймає імплантолог після аналізу рентгенограми та клінічного огляду пацієнта.
Абсолютне протипоказання для процедури — це імплантація зуба в нижній щелепі. Крім того, заборонено проводити синус-ліфтинг у таких випадках:
- важкі системні захворювання в некомпенсованому стані;
- гострі вірусні (гепатит, ВІЛ) і бактеріальні інфекції в ділянці хірургічного втручання. Вірус герпесу не є протипоказанням до синус-ліфтингу;
- алергії, непереносимість матеріалів, які використовуються під час синус-ліфтингу;
- остеопороз, інші захворювання кісткової тканини;
- радіотерапія, хіміотерапія — уповільнюють швидкість регенерації тканин;
- аутоімунні захворювання в анамнезі;
- куріння — різко знижує ймовірність відновлення кісткової тканини.
Вагітність є протипоказанням до імплантації, тому синус-ліфтинг також у цей час не проводять.
Види процедури
Синус-ліфтинг проводять як під час імплантації (закритий) або за кілька місяців до процедури (відкритий). Вид операції вибирає лікар з урахуванням обсягу втраченої кісткової тканини, індивідуальних особливостей пацієнта.
Види синус-ліфтингу | Коментарі стоматологів |
Закритий | Проводиться одночасно зі встановленням імплантату. Обов’язкова умова – зуб видалений недавно, висота кістки мінімум 8 мм. Лікар спочатку вводить кістковий матеріал, а потім вкручує імплантат. Більш щадний варіант із меншим терміном реабілітації. |
Відкритий | Висота кістки меньше 7 мм. Проводиться за кілька місяців (від 6) до імплантації. Це окрема операція з більш тривалим періодом реабілітації. |
Як проводиться операція
На першому етапі проводиться комплексне обстеження пацієнта – прицільний рентген, КТ щелепи, санація ротової порожнини. Якщо в анамнезі гайморити, фронтити, будь-які інші патології ЛОР-органів, то показана консультація отоларинголога.
Обов’язкові аналізи:
- аналізи крові — загальний, на цукор, згортання;
- біохімія крові, печінкові проби;
- дослідження на ВІЛ, сифіліс, гепатит;
- ЕКГ і консультація терапевта за показаннями.
У день операції пацієнту заборонено палити, вживати алкоголь. Обов’язково слід перекусити, приходити натщесерце не потрібно.
Етапи процедури
- Знеболювання — використовується провідникова анестезія.
- Лікар розрізає ясна, відшаровує від верхньощелепної кістки слизову оболонку гайморової пазухи.
- В отриману порожнину він вводить власну кісткову тканину пацієнта або спеціальну штучну масу.
- Якщо проводиться закритий синус-ліфтинг, то далі лікар встановлює імплантат. В іншому випадку ,він накладає шви без встановлення імплантату.
Після процедури стоматолог розповідає пацієнтові правила догляду за ротовою порожниною, призначає повторний огляд.
Чи можна обійтися без синус-ліфтингу
Так, такий варіант можливий. Але в будь-якому разі потрібно пройти комплексне обстеження. Коли можна відмовитися від синус-ліфтингу:
- імплантація проводиться на нижній щелепі;
- достатня кількість власної кісткової тканини — від 10 мм і більше;
- індивідуальні анатомічні особливості лицьового скелета, гайморових пазух;
- використання базальних або виличних імплантатів.
Рішення про нарощування кісткової тканини або відмову від синус-ліфтингу приймає лікар після обстеження пацієнта. Якщо клінічний випадок дає змогу використовувати інші варіанти імплантації, то стоматолог запропонує їх пацієнтові, розповість про плюси і мінуси кожного способу. Остаточне рішення в цьому випадку приймає пацієнт.
Часті запитання
Для синус-ліфтингу використовують власну тканину пацієнта?
Так, такий варіант можливий, але попередньо доведеться провести її забір, тобто ще одну інвазивну процедуру. Більш практично використовувати готові штучні гіпоалергенні препарати.
Я буду відчувати цю кісткову тканину?
Ні, оскільки відбувається процес остеоінтеграції. Організм сприймає її як свою власну, тому дискомфорт припиниться протягом кількох днів після синус-ліфтингу.
Можу я відмовитися від синус-ліфтингу?
Так, але тоді класична імплантація у верхній щелепі неможлива. У цьому разі лікар запропонує використовувати базальні або виличні імплантати.